Davanın Seyri Değişti

İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Bulgurlu Mahallesi’nde 1994 yılında “ortaokul alanı” olarak kullanılması şartıyla devlete bağışlanan 640 metrekarelik arazi, yıllarca atıl bırakıldıktan sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu özel Medipol Hastanesi tarafından otopark olarak kullanılmaya başlandı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre bağışçının varisi Emre Özipek, bağış şartına uygun olarak kullanılmayan arazinin iadesi için hukuk mücadelesi başlattı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, arsanın Henza Akın Çolakoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesi olarak kullanıldığını iddia ederek davanın reddini istedi. Ancak yapılan keşif sonucu hazırlanan bilirkişi raporu, arsanın Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi tarafından otopark olarak kullanıldığını belirtti.

MAHKEME KARARI VE DEVAM EDEN HUKUK SÜRECİ

Dava sürecinde mahkemenin hâkimi değişti ve yeni atanan hâkim, “zamanaşımını” gerekçe göstererek davayı reddetti. Özipek, kararı istinafa taşıdı ve mahkeme, ret kararını kaldırarak dosyayı yeniden görülmek üzere ilk mahkemeye gönderdi.

MEDİPOL’ÜN HIZLA İNŞAAT BAŞLAMASI VE KİRALAMA İDDİALARI

Davanın devam ettiği süreçte Medipol, arsayı Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı’na kiraladı. Ayrıca, arsanın varisi Özipek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve belediye yöneticileri hakkında görevlerini kötüye kullanma ve usulsüzlük iddialarıyla şikâyette bulundu, ancak şikâyet işleme konulmadı.

BELEDİYE İLE İLGİLİ İDDİALAR VE İMAR PLANLARININ İPTALİ

Medipol’e bağışlanan diğer bir arazi de AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne bağışlandı ve daha sonra Medipol’e satıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Medipol’un arazileri için hazırlanan imar planlarının iptal edilmesi için yargıya başvurdu ve planlar iptal edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x