Biden ve Kongre onayladı… Ukrayna ve İsrail’e silah yağacak

Tasarıyı imzalayarak yasalaştırdıktan sonra Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan Başkan Biden, “bu paket sadece Ukrayna’nın güvenliğine değil, aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğine ve kendi güvenliğimize de yatırımdır” dedi. ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’nin onayladığı 95 milyar dolarlık devasa Ukrayna, İsrail ve Tayvan yardımı yasa tasarısını dün imzaladı ve Ukrayna’ya ilk askeri yardımın saatler içerisinde yola çıkacağını söyledi. Tasarıyı imzalayarak yasalaştırdıktan sonra Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan Başkan Biden, “bu paket sadece Ukrayna’nın güvenliğine değil, aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğine ve kendi güvenliğimize de yatırımdır” dedi.

RUSYA’YA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için “Ukrayna’da zafer kazanırsa, Rus kuvvetlerinin bir sonraki hamlesi pekala bir NATO müttefikine doğrudan saldırı olabilir” diyen Biden, bu durumda NATO’nun 5. Maddesi gereğince ABD’nin de yardım etmekten başka seçeneği olmayacağını belirtti. Biden ayrıca ABD’nin Putin dahil kimseye boyun eğmeyeceğini ve Avrupalı müttefiklerini asla yalnız bırakmayacağını söyledi.

Başkanın açıklamalarından hemen sonra Pentagon, Ukrayna’ya 1 milyar dolar tutarında geniş bir askeri yardım paketi açıkladı. Hava savunma mühimmatı, topçu mermileri, zırhlı araçlar ve tanksavar silahları içeren paketin “Ukrayna’nın ön cephelerini savunma, şehirlerini koruma ve Rusya’nın devam eden saldırılarına karşı koyma yeteneğini desteklemek için” olduğu belirtildi. Yasalaşan 26 milyar dolarlık İsrail yardımına da değinen Biden, “İsrail’e olan bağlılığımın sarsılmaz olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. İsrail’in kendisini İran’a ve desteklediği teröristlere karşı savunmak için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğundan her zaman emin olacağım” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x