Biden’a Gazze protestosu: İsrail’e verdiği destek tepki topladı

AA

İsrail ordusunun 7 Ekim’den sonra Gazze’ye yoğunlaştırdığı saldırılarına destek veren Başkanı Joe Biden, ülkesinde protesto edildi.

Biden, 5 Kasım 2024 seçimleri kapsamında bağış kampanyalarına katılıyor.

Bu kapsamda New York’a giden Biden, Filistin destekçisi grubun protestosuna uğradı.

ABD Başkanı Biden’a Gazze tepkisi

New York’taki ünlü gösteri merkezi Radio City Music Hall binası önünde toplanan yüzlerce sivil aktivist, Biden’ın Gazze’deki sivilleri öldüren İsrail’e verdiği destekten dolayı gösteri düzenledi.

Filistin’in yanında olduklarını belirten göstericiler, Gazze’de derhal ateşkes istedi.

Gazze’de açlık ve ilaç eksikliği nedeniyle ölenlerin sayısı 30’a çıktı

İsrail’in yardım girişini engelleyerek büyük bir “insani felakete” neden olduğuGazzeŞeridi’nde açlık, susuzluk ve ilaç yokluğundan ötürü hayatını kaybedenlerin sayısının 30’a yükseldiği belirtildi.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın sağlık kaynaklarına dayandırdığı habere göre,GazzeŞeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’da bulunan Kemal Advan Hastanesi’nde bir çocuk daha açlık, susuzluk ve ilaç eksikliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

BöylelikleGazze’de açlıktan ölenlerin sayısı çoğu çocuk olmak üzere 30’a yükseldi.

İsrail, Gazze’yi kıtlığa sürüklüyor

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023’ten bu yana sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini de engelleyerek halkı açlığa mahkum ettiği 2,3 milyon nüfuslu Şeridi’nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

Başta BM’ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıkların görüldüğüGazze’de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x