Özgür Özel: Her emeklinin maaşına 7 bin TL yatıralım. Elektrik, su ve doğalgazı emeklilere yüzde 25 ile 40 indirim verelim

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Afyonkarahisar’daki seçim koordinasyon merkezi açılışında konuştu.

Özel, iktidarı ekonomi üzerinden eleştirerek “Mehmet Şimşek’in dilinin altındaki baklayı duydunuz. Diyor ki ‘sıkı para politikası uygulayıp, kemerleri sıkacağız ve acı reçeteyi içireceğiz'”. 1 Nisan oldu da eğer AKP yine Afyon Belediyesini aldıysa 2 Nisan günü ne emekliyi duyarlar, ne işçiyi, ne esnafı ne de işsizi, ne öğrenciyi duyarlar. Kimseyi duymazlar. 1 Nisan olduysa ertesi gün yapacak bir şey yok. 1 Nisan’dan bir gün önce 31 Mart’ta seçim var, mühür var, yetki var. Sen gereğini yaparsan, eğer bu sefer AK Parti’ye ‘yeter artık’ derseniz, sarı kart gösterip, kırmızı ışık yakar ve bıçak kemiğe dayandı derseniz, ondan sonra herkes hesabını ona göre yapacaktır.”

“BU SENE EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL AMA SADECE 11 KİLO SUCUK ALIYOR”

Emeklilere de seslendiği konuşmasında geçmişten örnekler veren Özel, en düşük emekli maaşı ile Afyonkarahisar’da 11 kilo sucuk alındığını söyledi.

Özel, “Bugün iktidardaki gücü mutlaka dengelemek, genel iktidarı yerel dengelemek zorundayız. Bunu yapmadığımız takdirde kimsenin bizim sesimizi duyacağı yok. Ondan sonra uzun süre seçim de yok, dönüp size bakacak kimse de yok. Bakın en büyük sıkıntıyı emekliler çekiyor. 10 bin TL alan emekliler neredeyse yüzde 70’i en düşük emekli maaşı ile geçinmeye çalışıyor. Ben Türkiye’nin dört bir yanında nasıl bir sorun olduğunu söylüyorum ve oradaki örneklerle anlatıyorum. Cepteki en büyük banknot 200 TL. 200 TL ilk çıktığında 131 dolar alıyordu. Şimdi ise aynı 200 TL, 6 dolar alıyor. 131 dolardan 6 dolara düşmüş paramızın değeri. Afyon’un en meşhur ürünü sucuğu. Geçen sene kilosu 395 TL, bu sene 875 TL. En düşük emekli maaşı geçen yıl 7 bin 500 TL idi ve 19 kilo sucuk alıyordu. Bu sene 10 bin TL ama 11 kilo sucuk alıyor. Ramazan mübarek gün geliyor, hükümet emeklinin iftar ve sahur sofrasından 8 kilo sucuğu çalmış. Yazıklar olsun bu hükümete. Emekliler, Tayyip Bey geldiğinde 3 Kasım 2022’de en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti. Bu parayla 8 çeyrek altın alıyordu. Bugün en düşük emekli maaşı 10 bin TL ile 2,5 çeyrek altın alıyor.” dedi.

“BEN HESABI YAPTIM”

Emekliler için önerilerini anlatan ve emeklilerin talebinin 700 milyar TL’lik kaynakla çözüleceğini belirtti ve şunları söyledi:

“Ben Tayyip Bey’e diyorum ki emekli kart çıkaralım. Emekliye verilmeyen 17 bin TL ile 10 bin TL’nin farkını her emeklinin maaşına 7 bin TL olarak yatıralım. Ayrıca elektrik, su ve doğalgazı emeklilere yüzde 25 ile 40 arasında indirimli verelim. O diyor ki ‘7 bin TL’yi bile veremeyiz, 1.4 trilyon para gerekiyor. Bizde böyle bir para yok’ diyor. Tayyip Bey Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesinde 1.4 trilyon yoksa vay bizim halimize, sen kasayı boşalttıysan ben bilmem. Ben hesabı yaptım 1.4 triyon değil, yarısı 700 milyar verildiğinde bu iş çözülecek ama ‘vallahi yok’ diyor.”

MADEN FACİASINDAKİ ŞİRKETLE İLGİLİ İDDİA

Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden faciasındaki şirketin geçen yıl 222 milyon TL’lik vergi borcunun affedildiğini belirten Özel, “Emekliye yok ya İliç’de madende dağ kaydı, 9 işçiyi götürdü. O maden şirketinin 222 milyon TL’lik vergi borcunu affetmiş. Türkiye’de geçen sene 692 milyon zenginlerin vergisini Plan ve Bütçe Komisyonuna verdikleri önergeyle AKP ve MHP’liler bu vergiden vazgeçiyorlar. Neymiş altın şirketine, 5’li çeteye teşvikmiş. Size bulamadığı parayı 5’li çeteye, yandaşlara, katil maden şirketine buluyor. Bin odalı, uçan, yazlık ve kışlık sarayları bulunuyor. Emekliye ‘yok’ diyor. O zaman ne yapacağız, sandık gelince de emekliler Tayyip Bey’e yok diyecek.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x